BİLET AL
ÜYE GİRİŞİ
Şifremi Unuttum

Koimesis Tes Panagias Kilisesi

Kilise, Sille’nin güney yamacındaki dağın eteğinde, Dikili Kaya mevkiinde kayaya oyularak yapılmıştır. Üç nefli bazilikal planlı olan kilisedeki duvar işçiliğiden yapının en az iki farklı dönemi olduğu anlaşılmaktadır. Başlangıçta iki nefli olan kilise güney ve doğu yönünde genişletilerek bugünkü halini almıştır. 2006 yazında yapılan temizlik çalışmalarında kilise zemininde çeşitli mezarlar bulunmuştur. 


Kilisesi’nin kuzey duvarında ve kemer yüzeylerindeki freskolar hala görülebilmektedir. Freskolarda kiliseye adını veren Meryem’in ölüm sahnesi (Koimesis) seçilebilmektedir. Kompozisyonun sol tarafında, İsa’nın kucağında Meryem’in çocuk ruhu, sağ tarafta ise başları haleli, öne hafifçe eğilmiş aziz figürleri yer almaktadır. Apsis önündeki payeleri birbirine başlayan kemer karınlarında ve paye yüzlerinde ayakta, boydan resmedilmiş Meryem ve aziz tasvirleri bulunmaktadır.


Kilisenin doğusuna geniş bir mekan eklenmiştir. Dikdörtgen planlı olan bu mekan biri günümüze gelememiş dört ayak ile bölünmüştür. Yapılan kazılarda tespit edilen ocak nişleri ile tahıl veya sıvı gıdaların saklandığı çukurlar, buranın bir manastır yemekhanesi (trapeza) olduğunu ortaya koymuştur.