BİLET AL
ÜYE GİRİŞİ
Şifremi Unuttum

Tarihi Bedesten

Yaklaşık 2 bin yıldır ticari faaliyetlere ev sahipliği yapan, şimdiki hali ise Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1538 yılında müftü ve kadıasker Mevlana Kadri Çelebi tarafından klasik tarza uygun dokuz üniteli bir bedesten olarak inşa ettirilen çarşıda, restorasyonu Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildi.

Asırlardır 40 sokaktaki 2 bin 600'den fazla dükkan ile Konya esnafının rızık kapısı olan, tarihi Kapu ve Aziziye camilerine ev sahipliği yapan çarşı, geniş ürün yelpazesi ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerleri arasında yer alıyor.

Dededen kalma mesleklerini sürdüren zanaatkarlar, antika meraklıları, el işi sanat hayranları, düğün hazırlığı yapan çiftler ve aileler için giyim kuşam, aksesuar, ev eşyaları çeşitliğiyle cazibe merkezi olma özelliğini koruyan Bedesten'i ziyaret edenler, alışverişin yanı sıra közde demlenen çay ve tarihi lokantalarda geleneksel lezzetleri tatma fırsatı buluyorlar.

Ticaret merkezi olması dolayısıyla Bedesten Çarşısı şehrin kalbidir. Selçuklu ve Osmanlı'yı ticaret ve zanaatta yükselten kurum ahiliktir. Ahilik geleneği yüzyıllardır Bedesten gibi köklü ticaret merkezlerinde yaşatılmaya çalışılır. Bedesten sadece ticaretin değil aynı zamanda sosyalleşme ve kaynaşmanın merkezidir. Selçuklu'dan itibaren Müslüman Türklerle gayrimüslimler iç içe, beraber yaşarlar ve enteresan bir kültürel kaynaşma oluşur. Buna 'Anadolu mayası' diyoruz. Ermeni, Yahudi, Rum, Keldani, bunlar kaynaşırlar, dayanışırlar. Çarşıda Ermeni hanları bulunmaktadır. Selçuklu devrinde Ermenilerin kaldığı, çalıştığı hanlar da tespit edilmiştir. Selçuklu ve Osmanlı devrinde Türkler ve gayrimüslimler bu çarşıda esnaflık, komşuluk yapmış, dostluk ilişkisi kurmuştur. Sosyalleşme çok yönlüdür; karşılıklı saygı, hoşgörü esaslıdır. Anadolu mayası böyle bir atmosferi sağlamıştır.